Sieć hoteli Orbis może do roku 2018 odkupić z leasingu do 13 hoteli za ponad 100 mln euro

dodano: 27.10.2015

Orbis prowadzi rozmowy w sprawie odkupienia hoteli, które obecnie ma w leasingu – poinformowali przedstawiciele spółki. W trzyletniej perspektywie może dojść do buybacku potencjalnie 13 hoteli, a wartość tego programu to rząd wielkości „trochę ponad” 100 mln euro.

„Pracujemy w sprawie buybacków nad wszystkimi portfolio hoteli. Niektóre umowy leasingu są dla nas mało korzystne, zważywszy na obecny koszt pozyskania kapitału na rynku” – powiedział na konferencji Gilles Clavie, prezes Orbisu.

 

Marcin Szewczykowski, dyrektor finansowy spółki poinformował, że obecnie spółka ma w leasingu 18 hoteli.

„Z tej grupy w perspektywie trzech lat potencjalnie możemy odkupić 13 hoteli, których warunki leasingu nie są dla nas zadowalające” – powiedział dziennikarzom.

„Łączna wartość tych odkupów może wynieść trochę ponad 100 mln euro” – dodał.

 

W trakcie konferencji Ireneusz Węgłowski, wiceprezes zarządu, poinformował, że raczej nie należy spodziewać się transakcji jeszcze w tym roku.

„Uruchomienie kolejnej transzy obligacji z programu emisji nastąpi, jak będziemy potrzebowali środków na buybacki” – powiedział Szewczykowski.

Zaznaczył, że spółka miała na koniec czerwca 231 mln zł środków pieniężnych i dług netto na poziomie 244 mln zł.

Pod koniec czerwca Orbis wyemitował 5-letnie obligacje o łącznej wartości 300 mln zł w ramach programu emisji o łącznej wartości 500 mln zł.

Orbis w I połowie roku zrealizował inwestycje o wartości 27,2 mln zł.

„W drugiej połowie roku zrealizujemy cały plan inwestycji zaplanowany na ten rok w kwocie 140-150 mln zł” – powiedział Węgłowski.

„Do końca roku 2017 Grupa Orbis rozwinie swoją sieć o co najmniej 13 hoteli, które są aktualnie w budowie. Zgodnie z założeniami realizowanej strategii zarządzania aktywami i rozwoju, większość z nich (11) będzie działała na podstawie umów franczyzy lub o zarządzanie” – napisano w raporcie spółki.

Orbis zarządza siecią 106 hoteli w Europie Środkowo-Wschodniej. Z tej liczby 10 hoteli jest w zarządzaniu, a 15 we franczyzie.

Orbis ogłosił prognozę na 2015 r., zakładającą wypracowanie 310-320 mln zł EBITDA, z wyłączeniem zdarzeń jednorazowych, takich jak sprzedaż nieruchomości, aktualizacja wartości aktywów trwałych, czy koszty restrukturyzacji zatrudnienia.

 

źródło: bankier.pl