Nowy samochód z salonu. Wynajem vs leasing

Wiele argumentów przemawia za wynajmem długoterminowym, jak i za leasingiem. Najważniejsze jest przeanalizowanie swoich potrzeb, możliwości oraz zestawienie różnice pomiędzy tymi dwoma opcjami. Przed podjęciem o ostatecznej decyzji warto zapoznać z poniższą charakterystyką obu wariantów.

Wynajem długoterminowy

  1. Pod względem podatkowym – pojazd nadal należy do firmy wynajmującej. Wynajem długoterminowy jest rodzajem leasingu operacyjnego.
  2. Wszystkie koszty oraz opłaty i obsługa eksploatacyjna samochodu są po stronie usługodawcy.
  3. Miesięczna opłata za użytkowanie pojazdu jest stosunkowa niższa, niż w przypadku leasingu klasycznego. Klient spłaca jedynie tzw. utratę wartości auta, czyli różnice pomiędzy ceną zakupu, a wartością pojazdu na koniec umowy.
  4. Na koniec umowy klient ma obowiązek rozliczenia się z przebiegu auta.
  5. Istnieje możliwość, aby z końcem umowy wykupić auto – jednak w tym przypadku cena wynosi tyle, ile wartość rynkowa samochodu, czyli może być stosunkowo wysoka. Wynajem długoterminowy częściej jednak łączy się z tym, że po zakończeniu kontraktu klient zwraca auto i wymienia na kolejne.

Leasing klasyczny

  1. Rata miesięczna w czasie trwania umowy leasingowej jest znacznie wyższa, niż w przypadku wynajmu długoterminowego. Klient jest zobowiązany do spłacenia pełnej wartości pojazdu, pomniejszonej o jego wartość końcową.
  2. Cena wykupu auta pod koniec umowy wynosi około 1-10% wartości pojazdu – jest to kwota bardzo niska, w niektórych przypadkach wręcz symboliczna.
  3. Leasing klasyczny, podobnie jak wynajem długoterminowy, jest rodzajem leasingu operacyjnego. Przez cały okres trwania umowy leasingowej auto należy do leasingodawcy.
  4. Klient jest zobowiązany do uiszczenia wszelkich kosztów związanych z eksploatacją i serwisem pojazdu, czy np. wymiany opon.

Aby zweryfikować, która z powyższych opcji będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza, warto poradzić się specjalistów. Skontaktuj się z Ekspertami POWER LEASING, którzy bezpłatnie zweryfikują Twoje oczekiwania i możliwości oraz doradzą Ci najlepszy sposób na uzyskanie pojazdu.